Cost difference between 11.2 amp and 6.5 amp refrigerator?
#1
Member
Thread Starter
Join Date: Feb 2011
Location: USA
Posts: 101
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes
on
0 Posts

What is the cost difference between 11.2 amp and 6.5 amp refrigerator use per month?
6.5 amp refg. cost about 70$ and 11.2 amp cost about 120$
In my calculation its about 50$ a month difference ...am I close or I made a mistake?
electric rate per kwh is 11.5 cents
6.5 amp refg. cost about 70$ and 11.2 amp cost about 120$
In my calculation its about 50$ a month difference ...am I close or I made a mistake?
electric rate per kwh is 11.5 cents
#2
Member
Join Date: Mar 2006
Location: Wet side of Washington state.
Posts: 16,321
Received 38 Upvotes
on
30 Posts
You have left out the most important factor, how many hours per month does the refrigerator compressor run. Otherwise, I suspect that you slipped a decimal point somewhere.
Let's break it down. Assuming the refrigerator rated at 11.2 amperes, at 120 volts that would be 1,344 watts per hour or 1.344 kilowatts per hour of run time. Further assume that the compressor runs 25% of the time or 6 hours per day. That would mean it consumes 8.064 kilowatts per day, about 93 cents per day. Over a thirty day month that would total about $27.82.
That seems high to me. I have no idea what my refrigerator amperage draw is nor do I know what the total run time is but my monthly electric bill from November 19 to December 20 (32 days) was $50.25 including state and local tax. My rate is 98.15 cents ($0.9815) per kilowatt and that bill included several hours of using electric heaters in my non-insulated garage/shop, a cost I guesstimate at about $1.20 an hour. The average daily consumption was 13 kilowatt hours and the previous year it was 11 kilowatt hours per day. Part of the extra 2 kW-hrs per day was the electric heater usage, part the high output lighting in the shop and part was the increased run time of the main furnace in the house.
My normal bill during more reasonable temperatures is between $32 and $35 a month.
Let's break it down. Assuming the refrigerator rated at 11.2 amperes, at 120 volts that would be 1,344 watts per hour or 1.344 kilowatts per hour of run time. Further assume that the compressor runs 25% of the time or 6 hours per day. That would mean it consumes 8.064 kilowatts per day, about 93 cents per day. Over a thirty day month that would total about $27.82.
That seems high to me. I have no idea what my refrigerator amperage draw is nor do I know what the total run time is but my monthly electric bill from November 19 to December 20 (32 days) was $50.25 including state and local tax. My rate is 98.15 cents ($0.9815) per kilowatt and that bill included several hours of using electric heaters in my non-insulated garage/shop, a cost I guesstimate at about $1.20 an hour. The average daily consumption was 13 kilowatt hours and the previous year it was 11 kilowatt hours per day. Part of the extra 2 kW-hrs per day was the electric heater usage, part the high output lighting in the shop and part was the increased run time of the main furnace in the house.
My normal bill during more reasonable temperatures is between $32 and $35 a month.
#3
Member
Thread Starter
Join Date: Feb 2011
Location: USA
Posts: 101
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes
on
0 Posts
Ok So forgot to mention how many hours it runs....because I thought it runs 24 hours a day...
But I understand that compressor does not run 24 hours a day...if you are right lets say it runs about 6 hours a day?
than the calculations will be very less, my calculation was based on 24 hours a day use...which is true for refrigerator but I understand 11.2 amp is use for compressor and not the whole refrigerator.
But I understand that compressor does not run 24 hours a day...if you are right lets say it runs about 6 hours a day?
than the calculations will be very less, my calculation was based on 24 hours a day use...which is true for refrigerator but I understand 11.2 amp is use for compressor and not the whole refrigerator.
#4
The size of the unit dictates the size of the compressor which dictates the current draw of the unit. Depending on how much the door is opened to the fridge I would use a 50% compressor running figure. However, thrown in to this mix is the defrosting system which also uses power.
The fridge just sitting there without the compressor running probably consumes well under 1A. In defrost mode it could be 2-3A. With the compressor and fans running 5A-12A.
When you buy a fridge or in it's write-up.... the average yearly use is included and that tells you what the fridge uses.
Furd's illustration shows $27.82 a month. The 11.2A signifies a larger unit so that estimate may be low. There too many variables to figure out an exact cost.
The fridge just sitting there without the compressor running probably consumes well under 1A. In defrost mode it could be 2-3A. With the compressor and fans running 5A-12A.
When you buy a fridge or in it's write-up.... the average yearly use is included and that tells you what the fridge uses.
Furd's illustration shows $27.82 a month. The 11.2A signifies a larger unit so that estimate may be low. There too many variables to figure out an exact cost.
#5
Well, since it's almost double the amp draw, every time it runs it will cost more. Is that because its a bigger unit? A few dollars would be all the difference between the larger one being exactly double the smaller. IE if the larger were 13A (2 x 6.5) it might run $140 instead of $120. Of course those are not actual operating costs, all depends on usage as well as empty or full. A fuller fridge has to run less often.
If these are new they should have standardized labels on them with estimated yearly cost and energy usage. With that energy usage info, it should be easy to estimate the cost. Of course that will only be the usage, nnot all the other fees and charges they add.
Your numbers seem high, but maybe that DOES include fees. My old fridge would only run an estimated $104 per YEAR based on the label.
Only way to really know is plug in a Kill A Watt meter and use the data.
If these are new they should have standardized labels on them with estimated yearly cost and energy usage. With that energy usage info, it should be easy to estimate the cost. Of course that will only be the usage, nnot all the other fees and charges they add.
Your numbers seem high, but maybe that DOES include fees. My old fridge would only run an estimated $104 per YEAR based on the label.
Only way to really know is plug in a Kill A Watt meter and use the data.